Klimat

W Chorwacji panuje klimat śródziemnomorski na wybrzeżu i umiarkowany w głębi kraju. W części kontynentalnej kraju jest podobny do klimatu Polski, temperatura jest przeciętnie wyższa o kilka stopni niż u nas. W rejonie Gorskiego Kotaru panuje klimat górski, charakteryzujący się większymi opadami szczególnie w zimie.

Tak przedstawia się temperatura powietrza w lipcu i styczniu w wybranych miejscach w Chorwacji (nie wszystkie temperatury są zgodne z rzeczywistością, ponieważ podajemy średnie, a nie najwyższe temperatury powietrza).

   Styczeń Lipiec
Rijeka 3 °C 24 °C
Dubrownik 9 °C 27 °C
W głębi kraju 0 °C 24 °C


Bardzo rzadko zdarza się, by na morzem można było spotkać temperaturę powietrza ujemną.

Są natomiast takie miejsca, jak na przykład Dubrownik, gdzie od czerwca do września słońce świeci przez 10 godzin dziennie.

W górach powyżej 1600 metra nad poziomem morza występuje klimat górski i zimą często możemy spotkać tu ujemne temperatury, a w lipcu temperatura powietrza wynosi około 17 0C.

Rocznie suma opadów atmosferycznych przedstawia się następująco :

Na wybrzeżu 700-1300mm  na m2
W głębi lądu 1000-1500mm na m2
W rejonach górskich 3000mm na m2

Duży wpływ na klimat wybrzeża mają często wiejące tam wiatry. Oto trzy najbardziej rozpoznawalne wiatry na ziemiach Chorwackich:

- Mistral – przynosi piękną pogodę. Jest wiatrem termicznym, który wieje tylko w okresie letnim (kwiecień - październik). Powstaje dokładnie na skutek różnic między wodą a lądem. Mistral wieje w dzień (zaczyna o 10:00, cichnie około 18:00) zazwyczaj z północnego zachodu, jego siła osiąga od 3 do 5 w skali Beauforta. Mistral jest w prognozie pogody gwarancją pięknej i stabilnej pogody, i mówi się w Chorwacji, że jest on przyjacielem słońca.

- Jugo – ciepły i wilgotny wiatr wiejący w basenie Morza Adriatyckiego. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka dni, często przynosząc pogorszenie pogody – towarzyszy mu deszcz i pojawiają się mgły. Wieje głównie od października do maja, w lecie występuje rzadziej i wieje krócej (2-3 dni), ale czasem towarzyszą mu burze z piorunami. Wieje z kierunków południowego lub południowo-wschodniego, znad Afryki lub Półwyspu Arabskiego, przynosząc znad Sahary i innych pustyń tumany piaszczystego pyłu. Początkowo sirocco ma charakter wiatru suchego i zapylonego, po przejściu przez morze, na terytorium Włoch, Dalmacji, Sycylii, staje się bardziej wilgotny. Na włoskim wybrzeżu Adriatyku wiatr ten nazywany jest sirocco.

- Bora (bura) – najbardziej znany i charakterystyczny wiatr na chorwackim wybrzeżu. Chłodny, suchy i porywisty wiatr katabatyczny. Powstaje najczęściej zimą, gdy nad lądem tworzy się ośrodek wysokiego ciśnienia, a nad morzem przeważa ciśnienie niskie. Zimne powietrze gromadzi się za Górami Dynarskimi, później przekracza barierę górską i opada w stronę wybrzeża. Wiatr ten przechodząc nad morzem nasyca się wilgocią. suchy i zimny wiatr z północy.