Flaga narodowa

Flaga chorwacji jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy w pansłowiańskich kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. W centrum flagi znajduje się herb Chorwacji. Proporcje flagi wynoszą 1:2.

 

Godło narodowe

Godło Chorwacji jest w kształcie tarczy z szachownicą, zawierającą 13 czerwonych i 12 białych pól, z których pierwsze pole umieszczone w lewym górnym rogu jest koloru czerwonego. Nad tarczą z szachownicą znajduje się pięć mniejszych tarcz przedstawiających od lewej herby pięciu krain historycznych: Chorwacji Północnej, Republiki Dubrownickiej, Dalmacji, Istrii i Slawonii.

 

Hymn Chorwacji

Hymnem Chorwacji jest pieśń "Pięknaś ty nasza ojczyzno", której autorem słów jest Antun Mihanović. Po raz pierwszy tekst był opublikowany w 1835 roku pod tytułem "Chorwacka Ojczyzna". W 1846 roku Josip Runjanin, kadet wojskowy, podłożył do słów muzykę. Transkrypcji i harmonizacji jego melodii w 1861 roku prawdopodobnie dokonał V.Lichtenegger. Pod tytułem "Nasza piękna pieśń"  była wykonana jako hymn Chorwacji podczas wystawy Stowarzyszenia Ekonomicznego Chorwacji i Sławonii w Zagrzebiu w 1891 roku.

Słowa hymnu:

Lijepa naša domovino,
Oj junačka zemljo mila,
Stare slave djedovino,
da bi vazda sretna bila!

Mila kano si nam slavna,
Mila si nam ti jedina.
Mila kuda si nam ravna,
Mila kuda si planina!

Teci Dravo, Savo teci,
Nit ti Dunav silu gubi,
Sinje more svijetu reci,
Da svoj narod Hrvat ljubi.

Dok mu njive sunce grije,
Dok mu hrašće bura vije,
Dok mu mrtve grobak krije,
Dok mu živo srce bije!